Язику не вдається злизати мову

Posted: 13.10.2012 by kamenjari in Каменярі-інфо

Основний ініціатор русифікації України Вадим Колесніченко, від тепер вирішив знищувати й мову, й, заразом, місцеве самоврядування з усіма його представницькими функціями та характеристиками у трьох регіонах Західної України. Фактично федералізувавши нашу країну, ухваленням мовного законопроекту, сьогодні владна сила відмовляє органам місцевої влади у вираженні позиції мільйонів своїх виборців чим доводить процес популістської русифікації до межі насильного зросійщення.

Бунтівні регіони

Після закінчення терміну спекуляцій на мовному тлі, чинна влада намагається ще трохи «протягнути» на скандальному питанні. Власне цього можна було б очікувати, оскільки важко собі уявити ситуацію, за якою десятки правоцентристських місцевих депутатів західної України підуть на вибори так нічого й не зробивши для захисту основної національної святині – української мови. Саме тому бунт у трьох «форпостних» регіонах України – Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях – був цілком очікуваним й для населення, й для влади. Активізація питання саме на завершальному етапі передвиборчого процесу – це вже інша тема для аналізу. Врешті мова це не політика, а саме джерело нації…

Захист цього джерела на західній Україні розпочався із найтихішого з-поміж «бунтівних регіонів» України – тернопільської області, де місцеві депутати визнали закон про мови нечинним у регіоні і висловили прохання Конституційному суду його скасувати. Звісно ж Конституційний суд не взяв до уваги прохання депутатів.

Вже невдовзі однозначне рішення про неправомірність закону на території своєї області прийняла Івано-Франківська обласна рада. «Наше невизнання ґрунтується на тому, що, брутально порушуючи ст. 10 Конституції, нині діюча влада на чолі з малоросійським президентом, шахрайськими та насильницькими методами прийняття закону підірвала підвалини конституційного ладу в державі», – йшлося у заяві прикарпатських парламентарів.

Дещо запізнилася ключова область Західної України. Недійсним у Львові закон про мову став тільки 9 жовтня. За таку пропозицію проголосували 64 депутати. «Пропоную визнати нечинним на території Львівської області закон Ківалова у зв’язку з його антидержавною сутністю і грубими порушеннями під час його ухвалення», – зазначила місцевий депутат Ірина Фаріон.

Проте саме Львів став третім і ключовим регіоном, який потягнув за собою ланцюг подій, що матиме продовження вже у найближчому майбутньому.

Смак мови на «язику»

Активні русифікатори відчули такий для себе неприємний присмак побутування в українських реаліях національних цінностей. Реакція була майже блискавичною: після запаху смаленого наказ від вищого керівництва отримали й місцеві органи влади й центральні ініціатори русифікації.

Для прикладу в день прийняття рішення про скасування мовного закону на Львівщині у сусідньому Івано-Франківську розгорілося протистояння місцевої прокуратури та обласної ради. Прокуратура наклала протест на рішення депутатів про скасування дії закону. Депутати не поступилися й відхилили протест.

За збігом обставин тієї ж ночі мирний Франківськ перетворився на арену бойових дій, коли працівники СБУ, намагаючись затримати нібито хабарника голову департаменту архітектури та містобудування Івано-Франківського міськвиконкому Олега Гаркоту, заразом «загребли» й свободівських депутатів у міській раді, при цьому відбулася бійка СБУ ледь не з усім складом міської ради. Звісно ж багато в чому речі між собою не суміжні, проте зв’язок є…

Саме в цей момент на арену повинен був вийти «головний русифікатор» країни. І він вийшов, через ефір севастопольського каналу «НТС». За його словами, якщо на Тернопільщині, Львівщині та Івано-Франківщині не виконають норм мовного закону, ініціаторів буде притягнуто до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

«Але головне – в іншому: з 10 серпня закон діє по всієї території Україні. І якщо хоч один обласний «паночок» спробує не виконати норму закону – а ми там все передбачили, – посадові особи притягуватимуться до відповідальності: від адміністративної до карної», – сказав Колесніченко.

Мовна пастка

Гідна найкращих сталінських зразків риторика Колесніченка із репліками про неосвічених і безправних «паночків-хохлів» слабо вписується у стандарти Європи ХХІ століття. Ратифікацією мовного законопроекту і Верховна Рада і Президент України фактично дали поштовх до федералізації України, адже від 10 серпня 2012 року кожен регіон країни має безпрецедентне право: всупереч Конституції вести всі справи тією мовою, якою йому заманеться. Унітарній республіці така практика не притаманна, тобто чинною владою було свідомо вчинено крок до законної антиконституційності, що своєю чергою призводить до юридичного колапсу: постає вибір дотримуватися Конституції чи Закону…?

В той же час назріває інша тенденція, яка несе набагато серйозніші загрози для країни як цілісного утворення з єдиними законами та нормами. Адже саме чинна влада відкрила двері, що ведуть до непокори найвищому закону країни. Місцеві ради цю тенденцію підтримують, не корячись антизаконним законам. При цьому можна говорити про перевищення місцевими депутатами своїх повноважень. Проте первинно депутати Львівської, Івано-Франківської і Тернопільської областей є перш за все репрезентантами думки населення регіонів. Регіонів в яких підтримка двомовності коливається на рівні 1% (загалом по країні в межах 35%). В цьому контексті постає основна пастка мовного питання, яка є пасткою сучасного українського суспільства загалом: для того, щоб відстояти інтереси населення доводиться порушувати закони.

Олег Вівчарик

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s