УКРАЇНА МОЖЕ ПОВЕРНУТИ СОБІ ЯДЕРНУ ЗБРОЮ

Posted: 24.03.2014 by kamenjari in Каменярі-інфо

005420
Народні депутати України вже цього тижня можуть розглянути Закон України про денонсацію Договору про нерозповсюдження ядерної зброї
від 1 липня 1968 року. Відповідний проект Закону вже внесено на розгляд поточної сесії українського парламенту.
Проект
вноситься народними депутатами України
Чорноволенком О.В. (№441)
Королюком В.А. (№377)
Капліним С.М. (№367)

З А К О Н У К Р А Ї Н И

Про денонсацію Договору про нерозповсюдження ядерної зброї
від 1 липня 1968 року.

У зв’язку з актом агресії з боку Російської Федерації щодо України, прийняттям Постанови Ради Федерації РФ «Про використання збройних сил Російської Федерації на території України» від 1 березня 2014 року, грубе одностороннє порушення з боку Російської Федерації Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, враховуючи виняткові обставини, які ставлять під загрозу територіальну цілісність, безпеку та найвищі інтереси України,
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

1. Вийти з Договору (денонсувати) про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року.
2. Міністерству закордонних справ України здійснити відповідні процедури відповідно до статті Х Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року та розділу V Закону України «Про міжнародні договори України».
3. Кабінету Міністрів України розробити Державну програму відновлення ядерного статусу України.
Голова Верховної Ради України О.ТУРЧИНОВ

1325161551_L1naqysV
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) — багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом з роззброєння ООН з метою завадити розширенню кола держав, що мають ядерну зброю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням державами узятих за умовами Договору зобов’язань щодо обмеження можливості виникнення збройного конфлікту із застосуванням такої зброї; створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії.

Договір був схвалений Генеральною Асамблеєю ООН 1 червня 1968 р. і відкритий для підписання 12 липня 1968 р. в Москві, Вашингтоні та Лондоні.
Договір був запропонований Ірландією та Фінляндією, і ці країни були першими, хто його підписав.
9 липня 1968 р. президент США Ліндон Джонсон вніс ДНЯЗ на ратифікацію Сенату США, але після вторгнення радянських військ до Чехословаччини в серпні того ж року Сенат відмовився ратифікувати будь-які угоди з Москвою. Лише на початку 1969 року новий президент США Річард Ніксон знову вніс документ на ратифікацію. Сенат схвалив його 13 березня 1969 року, а президент підписав законопроект про набуття ДНЯЗ чинності 24 листопада 1969 року. Того ж дня Президія Верховної Ради СРСР ратифікувала ДНЯЗ.
Набув чинності 5 березня 1970 р. після передання на зберігання ратифікаційних грамот державами-депозитаріями — СРСР (підписав у 1968 р.), США (1968), Велика Британія (1968), а також 40 іншими країнами.
Франція та Китай підписали Договір 1992 року.
Хоча спочатку Договір задумувався на термін дії 25 років, 11 травня 1995 понад 170 країн-учасниць погодилися продовжити дію Договору на невизначений термін без будь-яких додаткових умов.
Наразі учасниками Договору є майже всі незалежні держави світу (189 країн). Не є учасниками Договору Ізраїль, Індія, Пакистан та Північна Корея (КНДР). Останні три країни відкрито випробовують і заявляють про те, що мають ядерну зброю (Північна Корея спочатку приєдналася до Договору, але порушила його і 2003 року розірвала). Ізраїль проводить непрозору політику щодо своїх ядерних програм.
ДНЯЗ складається з преамбули та одинадцяти статей. Хоча в ньому не згадується концепція «основних принципів», проте Договір іноді ітерпретують як система трьох принципів, що мають прихований баланс:
нерозповсюдження ядерної зброї
роззброєння
право на мирне використання ядерних технологій.
Договір переглядається кожні 5 років на зустрічах, які називаються Оглядовими конференціями учасників Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Крім того, в роки між цими конференціями проходять сесії Підготовчого комітету.

Мемора́ндум про гара́нтії безпе́ки у зв’язку́ з приєдна́нням Украї́ни до Догово́ру про нерозповсю́дження я́дерної збро́ї — міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією про неядерний статус України. Угода містить пункти, котрі надають Україні гарантії її суверенітету та безпеки.

Згідно з Меморандумом США, РФ і Великобританія зобов’язалися:
поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України;
утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності/політичної незалежності України; ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти неї, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;
утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, отримати будь-які переваги;
домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні, якщо вона стане жертвою акту агресії чи об’єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;
не застосовувати ядерну зброю проти України, крім випадку нападу на них самих, їхні та підопічні території, збройні сили, їхніх союзників;
проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов’язань.

Ядерна зброя України знаходилась на території України протягом 1991–2000 років.
Після розпаду СРСР Україна успадкувала третій у світі після США і Росії ядерний арсенал. Він налічував 176 боєголовок МБР.

Склад на 1991 рік

130 рідинних МБР, по шість боєголовок кожна.
46 твердопаливних МБР по десять боєголовок, з дальністю польоту до 11 000 км.
25 важкі стратегічні бомбардувальники-ракетоносці Ту-95МС. Літак є найшвидшими гвинтовим літаком світу.
19 надзвукових стратегічних бомбардувальників-ракетоносеців Ту-160 із змінною стріловидністю крила. Зараз є найпотужнішим бойовим літаком у світі.
1080 одиниць ядерних крилатих ракет класу «повітря — земля» великої дальності.
Декілька сотень одиниць тактичної ядерної зброї.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s